Wskazówki

Przygotowując się do spływu kajakowego należy pamiętać o jednej podstawowej zasadzie:
NIGDY NIE BĘDZIESZ PRZYGOTOWANY ZA DOBRZE !!!!!!

1. Co zabrać ze sobą?
– okrycie głowy(najlepiej czapkę z daszkiem) oraz okulary przeciwsłoneczne,
– jasna koszulka z długim rękawem (jeśli to możliwe bawełnianą),
– wodę do picia,
– pokrowiec wodoodporny na komórkę lub inne dokumenty (do wypożyczenia u kierowcy – 1zł/szt.) Jeśli nie chcesz wypożyczać zabierz ze sobą np. pojemnik na drugie śniadanie, który też sprawdza się jako pokrowiec,
– ubranie na zmianę zapakowane wodoszczelnie,
– worki wodoodporne na pozostałe rzeczy,
– worki foliowe na śmieci,
– kremy do opalania z wysokim filtrem,
– coś na komary,

2. Zasady bezpieczeństwa.
Wyprawa kajakiem jest przygodą bezpieczną, ale każdy kajakarz powinien być przygotowany na możliwość wywrotki. Przeczytaj poniższe zasady i przestrzegaj je podczas spływu:

– zawsze miej założoną kamizelkę asekuracyjną (jest to podstawowe wyposażenie kajaka)
– nigdy nie ustawiaj się bokiem kajaka do nurtu rzeki, w przeciwnym razie, przy spotkaniu przeszkody, kajak jest podatny na wywrotkę
– w kajaku dwuosobowym, na tylnym siedzeniu powinna siedzieć osoba z większym doświadczeniem, ponieważ z tego miejsca łatwiej jest jej ocenić kierunek płynięcia i potrzebuje mniej siły by wykonać skręt.
– dziób kajaka nie powinien być zanurzony bardziej niż rufa

Co robić jeśli przydarzy nam się wywrotka?
Podstawowa zasada : NIE odwracać wywróconego kajaka od razu!!!
Powietrze, które znajduje się w kokpicie(tzn.w miejscu, gdzie siedzieliśmy przed wywrotką) wpychane jest do wnętrza kajaka, dzięki czemu kajak unosi się na wodzie, a nasze rzeczy znajdujące się w kajaku, wciskane są do wnętrza. Najlepiej, po wywrotce, złapać się kajaka za dziób lub rufę i dopłynąć do brzegu, a dopiero tam odwracać kajak i wylewać wodę. Jeśli obrócimy kajak na wodzie znacznie łatwiej stracimy kontrolę nad rzeczami znajdującymi się w kokpicie co może spowodować odpłynięciem ich w siną dal. By NIE wypuścić powietrza z kokpitu NIE łap kajaka w połowie- zawsze za dziób lub rufę !!!

3. Krótki kurs wiosłowania
Dla Państwa bezpieczeństwa odsyłamy do animowanego kursu kajakarstwa, który jest przeznaczony do kajakarstwa morskiego, jednakże pewne zasady bezpieczeństwa oraz techniki wiosłowania są przydatne dla każdego typu kajakarstwa :
http://www.kayakpaddling.net/

Do zobaczenia na spływie
Zespół firmy ADRENALINA.